Imadium

Jednolity Plik Kontrolny

Email Drukuj

Dużo mówiło się o wymianie kas fiskalnych na kasy online. Miało to nastąpić szybko i zdecydowanie. Temat jednak nie jest łatwy i obecne projekty przewidują, że pierwsze kasy online będą instalowane dopiero pod koniec roku 2018 u przedsiębiorców sprzedających paliwa płynne oraz świadczących usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne. Trochę odetchnęliśmy, bo zawsze wprowadzane nowości wiążą się z nieprzewidzianymi niespodziankami, a więc i kumulacją prac serwisu.

Względnie cicho i bez emocji pojawił się nowy obowiązek dla właścicieli firm zwany Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Dotyczy on tylko tzw. VAT-owców, czyli tych którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. Większe firmy są nim już objęte, a od 1 stycznia 2018 roku zobowiązuje on również właścicieli mikroprzedsiębiorstw do składania bez wezwania pliku JPK_VAT co miesiąc, a dokładniej do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca. W tym celu można skorzystać z bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0 lub komercyjnego oprogramowania. Pierwsze rozwiązanie polega na ręcznym wprowadzeniu do arkusza kalkulacyjnego pobranego ze strony www.jpk.mf.gov.pl danych ze swojego rejestru VAT i przesłanie go za pomocą profilu zaufanego. Drugie stosują zazwyczaj firmy, które już pracują na jakimś programie do fakturowania lub sprzedażowo-magazynowym. Wśród dostępnych rozwiązań są takie, które z jednego modułu pozwalają wygenerować wszystkie wymagane przez Ministerstwo Finansów pliki kontrolne, jednak są i takie, które do wykonania tego zadania wymagają rzadko używanego przez mikroprzedsiębiorców modułu księgowego. Trzeba spokojnie przygotować się do tematu, analizując swoje potrzeby, wymagania ministerstwa i możliwości danego programu. Nie warto się spieszyć, bo można kupić coś, co zupełnie nie będzie przydatne i wręcz skomplikuje nam pracę. Również należy wziąć pod uwagę, że większość księgowych deklaruje, że będzie wysyłać potrzebne pliki w imieniu klientów, zatem od rozmowy z nimi należałoby zacząć rozeznawanie sprawy. Przedsiębiorców, którzy rozliczają się samodzielnie, zapraszamy po więcej informacji do kontaktu telefonicznego: 508 103 943 lub do siedziby firmy.

Dodam, że wszystkie programy komercyjne przed przesłaniem należy podpisać Podpisem Elektronicznym, co niestety stanowi dodatkowy koszt dla przedsiębiorcy.

 

Dodaj komentarzCreated by SoftMatrix